Kevätkauden päättäjäiset

Perinteiseen Valkovuokkojuhlaan maanantaina 20.5. kokoontui runsaslukuinen joukko yhdistyksen jäseniä juhlimaan kevään tuloa. Ikkunoista tulviva ilta-auringon valo ja maljakoihin kerätyt valkovuokot todistivat tapahtunutta.

Tilaisuus olikin tavallista juhlavampi, sillä palkitsimme yhdistyksen jäseniä vuosien pitkäaikaisesta ansiokkaasta toiminnasta ja kansanperinteen vaalimisesta yhdistyksessä. Kultainen ansiomerkki myönnettiin Marja-Liisa Vilkko-Hämäläiselle ja Leena Barkmanille. Yhdistyksen kunniajäseniksi kutsuttiin Sirpa Kuukkanen ja Raija Vesterinen. Lämpimät kiitokset heille työstä ja ponnistelusta yhdistyksen hyväksi.

Nautimme yhdessäolosta, Marja-Liisa Vilkko-Hämäläisen ja Suoma Sihdon esittämistä kevääseen ja kesään liittyvistä runoista Aale Tynnin, Eeva-Liisa Mannerin, Kai Niemisen ja P. Mustapään kokoelmista.  Petri Silvennoisen johdolla kajautimme yhteislauluna kansansävelmiä mm. Karjalan kunnailla. Lopuksi Petri Silvennoinen esitti meille serenadin ”Mä laulan sun iltasi tähtiin”. Tämän jälkeen olikin kaihoisaa lähteä laskevan auringon ja kevään tuoksun täyttämälle kotimatkalle.

Liittyviä uutisia