Kevätkauden päättäjäiset

Perinteiseen Valkovuokkojuhlaan kokoonnuimme maanantaina 22.5. keväisissä tunnelmissa. Musiikkitervehdyksen Ukrainasta esittivät Suomeen vuosi sitten pakolaisina tulleet ukrainalaiset lapset, trumpetinsoittaja Bohdan ja Emili. Juhlatunnelmaan viritti meidät Bohdanin trumpetilla soittamat Ukrainan ja Suomen kansallishymnit. Emili (6 vuotta) lauloi meille lapsuuden unelmista ja yhdessä musiikinopettajan kanssa laulun, joka kertoi sodanvastaisuudesta ja vapaudenkaipuusta. Tämä esitys herätti varmasti kuulijakunnassa omia lapsuuden muistoja Suomen historiaan liittyen.  

Palkitsimme yhdistyksemme toiminnassa ansioituneet jäsenet Kirsti Sinikallion ja Inga Pihlhjertan kultaisin ansiomerkein yhdistyksen hallitustyöskentelystä ja pitkäaikaisesta jäsenyydestä. Jäsenemme Marja-Liisa Vilkko-Hämäläinen ja Suoma Sihto lausuivat suomalaisten runoilijoiden tuotantoa, joiden sanoma sopi hyvin ikäluokkaamme ja kertoi ihmisenä olemisesta. Lopuksi nautimme kahvipöydän antimista mehevän mansikkakakun kera ja Bohdanin repäisemän Hello Dolly Louis Armstrongin tyyliin. Näillä eväillä on hyvä lähteä kesälaitumille!

Liittyviä uutisia